Tuesday, May 10, 2022

Erasmus+ "Aktiivne koolipäev - liikumises ja koostöös peitub areng"

Ülevaade läbi poiste silmade fantastilisest Portugali reisist 20.-27.04.2022

Erasmus+ projekt "Aktiivne koolipäev - liikumises ja koostöös peitub areng"

Partnerkool: Agrupamento de Escolas de Montemor-o-Velho.

Osalesid: Sergo Treufeld, Ats Soosalu ja Uku Aasrand.

Kolmapäev 20.04.

Meie reis algas kolmapäeva hommikul kell 3:30, kui istusime Kuusalus auto peale ning sõitsime lennujaama. 

Rahvast oli lennujaamas vähe ning saime kiiresti ja mugavalt pagasi ära antud ning turvakontrollist läbi. Lennukile minek algas 5:25, nii kaua unelesime niisama ja mängisime natuke lauatennist.
Lendasime        Lissaboni       vahemaandumisega Frankfurtis. Frankfurti lennujaam on suur ja aega oli meil suhteliselt vähe, kuid leidsime õnneks õige värava kiiresti üles ning jõudsime veel enne lendu kohvi ja võileiba osta.

Lend Lissaboni möödus samuti rahulikult, lõpuosas oli veidi turbulentsi ja raputas.

 Kohvrid kätte saadud, liikusime auto rendi punkti. Saime Fiat Tipo kätte ning Portugali poppmuusika saatel alustasime sõitu Montemor - O - Velho poole.

Ilm oli päikeseline, kuid mitte eriti soe. Portugali maastik on väga mägine ning loodus tundus Eestist tulles väga roheline. Riik kuhu olime jõudnud hakkas meile kohe meeldima.

Jõudes õhtul Montemori tervitasime seal meid võõrustava kooli juhte ning kehalise õpetajaid. Peale seda sõitsime oma selle nädala kodusse ning kohtusime meid võõrustava perega. Meid võeti kohe soojalt vastu.

Neljapäev 21.04.

Neljapäeva hommikul käisime kanuutamas koos kahe Montemori kooli õpilasega, kes tegelevad alaga kõrgel tasemel. Noormehed õpetasid meid enne, kui me vette läksime ning näitasid ette, kuidas õigesti kanuuga sõita. Hiljem näidati meile ka teistsugust paati, mis kuulub teise klassi. Selles peab olema ühe põlve peal ja suutma väga hästi tasakaalu hoida. Meie ei saanud sellega kaldast kaugemale ja suutsime selle peal olla ainult paadisillast kinni hoides. Uku kukkus sisse ka, kui liiga julgeks läks.

Lõunal näidati meile nende kooli. Hooned olid kaasaegsed ning põnevad.

Me ei saanud aga aru nende tunni kella süsteemist. Kell helises mitu korda, aga õpilased ei tundunud sellest väljagi tegevat ja tegelesid oma toimetustega edasi.

Kuidagi jõudsime siiski inglise keele klassi ning algas tund. Selles tunnis esitasid kaks klassi poissi oma projekti. Üldiselt ei erinenud koolitund tundidest Eestis suurel määral. Viimase tunnina osalesime kehalise kasvatuse tunnis, kus tegime erinevaid meeskonnavõistlusi kolonnis, nagu ka Eestis noorematest klassides oleme teinud.

Suures plaanis koolisüsteem ja koolielu väga palju Eestis ja Portugalis ei erine. Meie seal viibitud aja jooksul tundus, et suhted õpilaste ja õpetajate vahel on sõbralikumad ning on vähem formaalsust. Samuti nagu lõunamaa inimestele kohane, ei ole kellelgi kunagi kiire, aga see on levinud loomulikult ka igal pool väljaspool kooli.

Reede 22.04 algas meil kehalise tunniga, kus me mängisime korvpalli ja tegime sellega seotud harjutusi. Siis oli meil natuke vaba aega.

Klassikaaslased võtsid meid kiiresti omaks ning olid üldse väga sõbralikud. Mängisime lauatennist ning rääkisime juttu.

Järgnes Portugali tund, kus õppisime lihtsamaid ning tähtsamaid väljendeid ning sõnu portugali keeles ja tutvusime Portugali kultuuriga. Meie tutvustasime neile natukene ka eesti keele sõnu ning kultuuri.

Õpilased õpetasid meile väljendi "Ben fome", mis tähendab, et olen väga näljane. Lisaks sellele kasutatakse seda klassist välja küsimisel tunni ajal. Peale lõunasööki koolis oli meil varsti judo tund, kus õpetajaks Portugali judokas ja olümpiasportlane. Tegime soojenduse, õppisime kuidas kukkuda, lihtsamaid võtteid ning saime natuke maadelda. Kuigi portugallasele on neid tunde juba terve aasta toimunud, saime rohkem kogenud poistele vastu küll.

Laupäev 23.04.

Käisime hommikust söömas kohalikus kohvikus, kus pakutakse erinevaid pirukaid ning küpsetisi, mis nende toidulauale omased. Saiades kasutatakse väga palju magusaid munatäidiseid.


Sellel päeval toimusid Portugali meistrivõistlused kanuutamises, seal samas keskuses, kus ka meie kanuutamas käisime. Käisime võistlusi vaatamas.

Päeval vaatasime kohaliku klubi mängu. Mängu võitja pääses edasi kõrgemasse liigasse. Kuigi tegu oli noorte mänguga ja nad ei mänginud tasemelt kõige kõrgemat liigat, oli kohal siiski väga palju inimesi ning sissepääs maksis 2 eurot.

Oli eraldi vastasmeeskonna sektor. Julgen arvata, et pealtvaatajaid oli rohkem, kui tavaliselt Eesti Premium liiga mängudel (professionaalne ja Eesti tugevaim liiga). Nad elavad jalgpallile kaasa kogu hingest, see sport on suur osa nende kultuurist.

Pühapäev 24.04.

Pühapäeval käisime hommikust söömas rannalinnas Figuera da Fozis ning jalutasime linnas ja käisime vaatamisväärsusi vaatamas.

Portugalis oli iseseisvuspäev ja pärastlõunal käisime kuulamas selle puhul toimunud Portugali vanima puhkpilliorkestri kontserti. Kollektiivis mängis ka meid võõrustava pere tütar. Orkester oli suur ning kõla võimas. Puhkpillikultuur on tugev nii Eestis kui ka Portugalis.

Esmaspäev 25.04.

Esmaspäeval käisime Portos. Külastasime suurt kaubanduskeskust, käisime Portugali toitu söömas ning tutvusime natuke linnaga.

Käisime FC Porto staadionil ning muuseumis. Tutvusime suure staadioniga, vahetusmängijate pingiga, meeskonna riietusruumiga, pressikonverentsi ruumiga ning teiste aladega ehitises. Peale tuuri vaatasime ringi muuseumis, nägime karikaid ning klubi sündmuste- ning saavutusterikast ajalugu.

Teisipäev 26.04.

Teisipäev oli väga tihe päev. Hommikut alustasime ujumistunniga ujulas.

Tegime treeneri käe all erinevaid ujumise harjutusi ning tund lõppes teatevõistlusega. Seejärel suundusime koos ühe teise klassiga crossfit jõusaali, kus neil oli tund/treening.

Tegime kaasa harjutusi ning õppisime tehnikaid.

Kuna kõhud olid tühjaks läinud, oli nüüd lõunasöögi aeg ning peale seda külastasime kohalikku keskaegset linnust. Tutvusime Montemori ajalooga. 

Siis aga kutsus meie Portugali klass meid jalgpalli tundi. Mängida oli väga lõbus. Koolis oli jalgpalli tase umbes võrdne või natuke parem Eestiga võrreldes.

Sellega oli koolipäev läbi, aga puhata me ei saanud. Ja ega me ei tahtnudki, sest ees oli surfamine Figuera da Fozis. Panime kalüpsod selga, saime kiire kursuse ning juba olimegi vees. Spordipoistena saime kiiresti tunnetuse kätte, kuid harjutamist on veel palju. Surfamine meeldis väga.

Kolmapäev 27.04.

Oli meie reisi viimane päev, kui jätsime kõigiga hüvasti. 

Hea meelega oleks ühe nädala seal veel veetnud. Sõitsime Lissaboni mööda mägist ning ilusat Portugali kulgevat kiirteed, kuulates lemmikuid Portugali hitte ning vaadates kaunist loodust ning linnasid ja külasid.

Lennujaamas pidime seekord kauem passima, sest meie lennu väljumist oli edasi lükatud.

Tekkis väike paanika, sest Frankfurtis jäi meil aega väga vähe, et jõuda õigesse kohta. Püsisime siiski rõõmsad ning tegime nalja. Lend möödus rahulikult, kuid Frankfurdis pistsime jooksu. Sportlased ja head orienteerujad nagu me oleme, jäi meil enne Tallinna lendu veel aega vetsuski käija. Siis astusime lennukisse lootuses, et ka meie pagas õige lennuki peale toimetatakse.

Tallinnas, eesti karge temperatuuri poolt üles äratatud, saime hea üllatuse osaliseks, kui peale natukese ootamise, ka meie pagas ette sõitis. Natuke peale kella ühte öösel olime juba autos ning sõitsime kodu poole.

Kokkuvõte

Saime nautida häid tingimusi, tutvuda sealse eluga, kultuuriga, teha palju sporti koos sealsete koolikaaslastega ning iga päev käisime veel ka ise jooksutrennis.

Reis oli igas mõttes fantastiline. Portugal on ilus ning seal elavad ilusad inimesed. Meie pere ning koolikaaslased seal olid väga toredad, sõbralikud ning hea huumorimeelega. Pereema valmistas väga head toitu ning isa tagas, et meil kõik vajalik olemas oleks.

Aitäh, Portugal!


No comments:

Post a Comment