Sunday, January 20, 2019

SDDS - Iga lõpp on uue algus (Johanna ja Mariella)

Viimasel reisipäeval saime ärgata hiljem kui tavaliselt. Eelmistel päevadel oleme ärganud seitsme paiku, täna saime kaks tundi kauem magada. Pakkisime asjad, jätsime hüvasti võõrustaja perega.

Edasi läksime välja varahommikusi pannkooke sööma. Tellisime kõik samad pannkoogid, kuid kätte saime need väga erineval ajal. Peale selle, et need tulid erineval aja,l tulid need pannkookide kohta väga kaua ja oli oht, et jääme bussist maha.
Pidime kohtumispaigas 11.15 kokku saama, kuid alles 11 saime oma pannkoogid kätte. Sõime kiiresti pannkoogid ära ja jooksime bussi peale.


Jätsime hüvasti sõprade, sealsete õpetajate ja võõrustajatega ning koos portugallastega asusime Thessaloniki lennujaama poole teele.
Lennujaamas jätsime portugallastega hüvasti, portugallased jäid oma lendu ootama ja me suundusime check-in leti juurde.
Kuna järjekord oli pikk, pidime kaua passima. Selle aja jooksul suutis Kaspar kotti avades oma soki põrandale unustada ja Piia unustas oma kohvrit endaga kaasas kanda, kuid lõpuks mõlemad esemed leidsid omanikud. Kuna check-inis ootamine võttis kaua aega, oli meil aega ainult vetsus käia ja ei saanudki sealt suveniire osta nagu algul arvasime, vaid pidime kohe turvakontrollist läbi käima ja lennukile minema.


Stockholmi lennujaama jõudes läksime esimese asjana vetsu ja siis sööma. Enamus 
söögikohti oli kinni ning pidime valima kiirtoidu variandi.




Peale sööki otsisime omale koha, kus oleks mõnus meie järgmist lendu oodata. Kuna meil oli neli tundi järgmise lennuni, hakkasime meie oma blogipostitust kirjutama. Teised käisid lennujaama peal ringi ja külastasid veel lahti olevaid poode, meie jaoks oli see uus, et nii suures lennujaamas pannakse nii vara poed kinni. Kell oli umbes kaheksa, kui enamus poode olid juba kinni.


Kohtumispaika tagasi tulles, hakkasid teised kaarte mängima, Andreas allesjäänud friikaid sööma ja Jaak käis mänguväljakul mängimas.





Johanna ja Mariella

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Meediakajastus projektinädalal:

* Kohalikus lehes ilmus nupuke vastuvõtust linnavalituses.


* Veebilehes ilmus kaks artiklit meie tegevustest:

Armani maja külastus

Linnavalitsuse vastuvõtul


Veel kauneid viimase päeva pilte:







What happened in Greece, stays in Geece!

Arrivederci :)



Friday, January 18, 2019

SDDS kuues päev - kokkuvõtete tegemise aeg (Kaspar)

Tänast päeva alustasime kooli minekuga, kus pidime kohe kuuesed grupid moodustama, mis koosnesid kolmest kreeklasest, ühest eestlasest, ühest soomlasest ja ühest portugaallasest. Pidime tegema hommikul esitluse, kokkuvõtte kõikidest kohtadest, kus käisime ja kuidas need olid seotud meie teemaga. Igal grupil oli erinev teema, mille kohta esitlus teha. Kui kõigil oli esitlus valmis saanud, tuli see ette kanda kooli raamatukogus. Kõik said hästi hakkama.

Pärast esitlusi läksime kreeka restorani. Miskipärast said pooled õpilased erinevat sööki kui teised.  Mõndadel oli šašlõkk riisiga ja mõnel kotlet riisiga. Samal ajal bänd mängis muusikat ja enamus rahvast tantsis.





Jätsime hüvasti soomlastega, kelle lennuk väljub varahommikul, mispärast nad sõitsid juba õhtul Thessalonikisse. Pärast sööki sõitsime bussiga tagasi oma kodudesse ning puhkasime poolteist tundi.


Õhtul saime kõik oma gruppidega kokku, mängisime paar lauamängu ja kaardimängu, igaüks tellis endale enda maitsemeelele vastava joogi.
Kui mängud mängitud, läksime poistega baari sööma šašlõki tortillasid :D. Kõhud täis, liikusime edasi ühte parki, kus oli vaade tervele Veria linnale. Tegime paar pilti, enamus läksid siis laiali kodudesse.  Ajasime veel natuke juttu, kõndides Antoni ja Georgi sõpradega kodu poole. 





Hüvastijätt oli kõige kurvem, kuna oleks tahtnud rohkem aega veeta nende sõpradega.

Kaspar!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


"Esteetiliselt nauditav!" võttis tänase õpilaste ühistöö kokku kreeka ühiskonnaõpetuse õpetaja, väärikas eas pedagoog mr Tassos.

Nädal põnevaid tegevusi ja koosõppimisi on läbi saamas, sestap koguneti koolimajja tavapärasel ajal kell pool üheksa hommikul. Kuid seekord jaguneti seitsmesse gruppi. Projekti koordinaator Ana Maria koos kreeka inglise keele õpetaja Elenaga tutvustasid tööülesandeid. Iga grupp võttis nädala kokku erinevalt, keskendudes demokraatiale, jätkusuutlikkusele ja keskkonnale.













Farewell dinner - meie projektinädala viimane ühine tegevus. Kreeklaste külalislahkus ja sõbralikkus on võrratu. Kreeka toit, muusika ja tants - need emotsioonid võtame endiga kaasa ja meenutame veel kaua.








Uute kohtumisteni juba järgmistel SDDS reisidel!
Maikuus võõrustab projektipartnereid Soome.



Piia ja Kai

Thursday, January 17, 2019

SDDS viies päev - kogukonna jätkusuutlikkus (Andreas)

Viies reisipäev viis meid Naousa linna. Ja olgu siin märksõnad teie ees - piirkonna suurim veinikoda, looduskaunis linnapark, kultuuriklubi traditsioonide edasikandja.

Vaeni Naoussa veinikojas nägime, kuidas saab kõrvalasuvate viinamarjaväljade toodang veiniks ja edasi pudelisse. Sain ka teada, et pudelid peavad olema külili asendis ning iga 5-7 aasta järel vahetatakse pudelitel korki, sest siis säilib vein kauem. Pudelikorgid pärinevad Portugalis kasvavatelt korgipuudelt.










Jätkasime oma ringkäiku Naoussas. Külastasime endist seesami veskit, milles nüüd asub ühe erilise kohaliku traditsiooni edasikandja kultuuriselts "Genitsari and Boules". Nägime endisaegseid eluruume sellal, kui majas veel veski toimis - alumisel korrusel veski, teisel korrusel ladu, kolmandal veskiomaniku eluruumid.
Naoussa on vabaduse ja loovuse süda. Iga aasta veebruaris (nb vastlapäev Eestis, karnevalid mujal maailmas) korraldatakse festival vabaduse ja veini jumala Dionysuse auks. Üritustel viiakse läbi erinevaid ajaloolisi rituaale. Janitšarid said olla vaid mehed, riietuti ka naiseriietesse. Janitšarid tantsisid end läbi linna.






Järgmiseks liikusime Naoussa linnaparki, mis asub mäeveerul linna servas.
Seal saime teada, et pargi puudel levib haigus, mis on Ameerikast puidutransportimisel Kreekasse sisse tulnud, ürask, kes sööb puud seest tühjaks, kuid midagi teha ei saa. Park on väga rahvarohke ala, mürgitada ei tohi. Samuti ei saa "importida" looduslikke vaenlasi, sest siis tekib nõiaring - looduslik vaelane vajab omakorda vaenlast, jne.
Parki kasutatakse suvel "varjualuseks" ja pelgupaigaks linnakuumuse eest, kuna lõõmav päike ei paista puudevõradest läbi. Pargis elavad mitmed loomad, näiteks hirved, metssead, oravad, samuti veelinnud. Jões leidub forelli. Naoussa jõgede vett kasutatakse elektri tootmiseks hüdroektrijaamades.









Omapäid uitavate, sõbralike koertega kohtume igas kohas, kuhu lähme.


Õhtul peale ekskursioone läksime sõpradega välja.




Õhtul hilja koju jõudes ootas võõrustaja pere ema akna peal ja lehvitas.



Kalinihta!

Andreas