Tuesday, May 31, 2022

Erasmus+ õpiränne: Kai ja Liina koolitusel Iirimaal FOCUS ON IRELAND 16. -20.mai 2022

Kai Peterson ja Liina Raudla käisid maikuus Dublinis koolitusel. Siit Kai muljed ja mõtted õpirändest.

Käisime Liinaga Dublinis keelekoolitusel. Kuna räägime koolis ka palju erinevatest inglise keelt kõnelevatest maadest, siis olin huvitatud Iirimaaga lähemalt tutvust tegema.  Liina oli enne Iirimaal käinud.



Esimesel päeval kohtusime oma grupi ja koolitajaga kohalikus koolituskeskuses. Lisaks meile olid koolitusel ka osalejad Belgiast, Itaaliast, Slovakkiast ja Hispaaniast. Kõigepealt tutvusime omavahel ja selgitasime üksteisele ka oma maa koolisüsteeme.

Koolituse teemadeks oli lõiming, Bloom´i taksonoomia, BICS  ja CALP (BICS –keel, mida kasutame igapäevaselt sõpradega suheldes, CALP  õpilaste võime mõista ja väljendada oma kontseptsioone ja ideid nii suuliselt kui ka kirjalikult .

Tegime erinevaid harjutusi, analüüsisime tekste, leidsime Bics ja Calp sõnu jne.

Kuna teemaks oli Iirimaa, siis saime ka palju teada Iirlaste, nende keele ja kommete kohta. Oli huvitav teada, et lisaks oma inglise keelele, mida nad räägivad ju emakeelena, peavad nad ka õppima iiri keelt. Kui Sa seda ei oska, siis ei ole võimalik ka riigiteenistujana tööd leida.



Käisime ajaloo-, kunsti ja rahvamuuseumis. Saime palju teada ajaloo , inimeste saatuste kohta viimaste sajandite jooksul. Lisaks muidugi värskendasime mälu kunstnike, näitlejate, muusikute osas. Iiri muusika-, toidu- ning pubikutuuristki saime osa.


 

Kuna nendel on emakeeleks inglise keel, siis neid väga ei huvita, kuidas õigesti kirjutada või rääkida. See oli meile üllatuseks ja pidime ka pidevalt nende õigekirja ja grammatikat parandama. Koolitaja arvas, et see polegi nii oluline, kuna nendel CAE eksamid puuduvad. Olime taas rõõmsad, et meie siin hindame õigekirja ja korrektset keelekasutust.




 Õpiränne sai teoks tänu Erasmus+ programmile.



Tuesday, May 24, 2022

Õpiränne: Projektipõhine õppimine Tenerifel

Niina Primolennaja ja Aili Kontus, Tenerife, 9. - 13. mail 2022.

Saabusime Tenerifele esmaspäeva, 9.05 varahommikul ja juba kell 12 algas koolitus.

Meie rühmas oli seitse inimest: viis Eestist, üks inglise keele õpetaja Lätist ja üks algklasside õpetaja Serbiast. Õpetaja oli kohalik väga emotsionaalne ja sõbralik keeleõpetaja, kes tegeleb ka tantsuõpetamisega. Seetõttu oli meie kursuse programmis hästi palju liikumis- ja tantsuharjutusi. Iga õppepäev algas mingi tantsuharjutusega: tutvumismängud, emotsiooniväljendamine läbi liikumise, rühma kokkuhoidvust toetavad liikumisharjutused jne. 

Samuti tegime palju rühmaülesandeid, näiteks ehitasime paberist torni aja peale. Projektipõhises õppimises on rühmatööl väga oluline roll ning sellest oleneb kogu töö edenemine.


Kursuse jooksul tutvusime projektipõhise õppimise teooriaga: mis see on, millest alustada, kuidas aidata õpilasi teema valikuga, kuidas kujundada ja toetada rühmatööd, millised rollid võivad olla grupis (grupijuht, sekretär, kriitik, kontroller, kõneisik), kuidas teostada projekti samm-sammult. Õpetaja kogu aeg kurtis, et me oleme liiga targad ja kõik see on meile juba tuttav. Tegelikult teadmisi oli küll, kuid need olid suhteliselt hajusad. Koolitus aitas neid teadmisi struktureerida, et tekiks terviklik pilt.

Kui teooria oli selgeks saadud, alustasime oma projekti loomisega. Meid jagati kaheks rühmaks ning hakkasime projektiga pihta. Ühe rühma teemaks oli uurida, kuidas Tenerife päike mõjub nahapõletuste ja nahahaiguste tekkimist. Teise rühma teemaks oli koguda ideid „out of box“ tundide läbiviimiseks. Esimene rühm sai oma projektiga hästi hakkama: nemad uurisid materjalid internetist ja tegid sellest ülevaate. 

Teises rühmas jäi töö toppama: teema vist ei kõnetanud kõiki, rühmarollid läksid sassi, motivatsioon langes. Õnneks sai rühm oma raskused ületada tänu teema ülevaatamisele ning tulemusele keskendumisele, lõpuks sai projekt teostatud. See oli huvitav probleemsete kohtade käsitlemise kogemus. 

Õpirändes oli aega tutvuda ka saare looduse- ning vaatamisväärsustega, mille seast kõige huvitavamad olid vulkaan El Teide, imeilus mägede seas asuv Maska küla, vana Tenerife pealinn Garachico ja draakonipuude pealinn Icod de los Vinos. 

Tuesday, May 10, 2022

Erasmus+ "Aktiivne koolipäev - liikumises ja koostöös peitub areng"

Ülevaade läbi poiste silmade fantastilisest Portugali reisist 20.-27.04.2022

Erasmus+ projekt "Aktiivne koolipäev - liikumises ja koostöös peitub areng"

Partnerkool: Agrupamento de Escolas de Montemor-o-Velho.

Osalesid: Sergo Treufeld, Ats Soosalu ja Uku Aasrand.

Kolmapäev 20.04.

Meie reis algas kolmapäeva hommikul kell 3:30, kui istusime Kuusalus auto peale ning sõitsime lennujaama. 

Rahvast oli lennujaamas vähe ning saime kiiresti ja mugavalt pagasi ära antud ning turvakontrollist läbi. Lennukile minek algas 5:25, nii kaua unelesime niisama ja mängisime natuke lauatennist.




Lendasime        Lissaboni       vahemaandumisega Frankfurtis. Frankfurti lennujaam on suur ja aega oli meil suhteliselt vähe, kuid leidsime õnneks õige värava kiiresti üles ning jõudsime veel enne lendu kohvi ja võileiba osta.

Lend Lissaboni möödus samuti rahulikult, lõpuosas oli veidi turbulentsi ja raputas.

 Kohvrid kätte saadud, liikusime auto rendi punkti. Saime Fiat Tipo kätte ning Portugali poppmuusika saatel alustasime sõitu Montemor - O - Velho poole.

Ilm oli päikeseline, kuid mitte eriti soe. Portugali maastik on väga mägine ning loodus tundus Eestist tulles väga roheline. Riik kuhu olime jõudnud hakkas meile kohe meeldima.

Jõudes õhtul Montemori tervitasime seal meid võõrustava kooli juhte ning kehalise õpetajaid. Peale seda sõitsime oma selle nädala kodusse ning kohtusime meid võõrustava perega. Meid võeti kohe soojalt vastu.

Neljapäev 21.04.

Neljapäeva hommikul käisime kanuutamas koos kahe Montemori kooli õpilasega, kes tegelevad alaga kõrgel tasemel. Noormehed õpetasid meid enne, kui me vette läksime ning näitasid ette, kuidas õigesti kanuuga sõita. Hiljem näidati meile ka teistsugust paati, mis kuulub teise klassi. Selles peab olema ühe põlve peal ja suutma väga hästi tasakaalu hoida. Meie ei saanud sellega kaldast kaugemale ja suutsime selle peal olla ainult paadisillast kinni hoides. Uku kukkus sisse ka, kui liiga julgeks läks.

Lõunal näidati meile nende kooli. Hooned olid kaasaegsed ning põnevad.

Me ei saanud aga aru nende tunni kella süsteemist. Kell helises mitu korda, aga õpilased ei tundunud sellest väljagi tegevat ja tegelesid oma toimetustega edasi.

Kuidagi jõudsime siiski inglise keele klassi ning algas tund. Selles tunnis esitasid kaks klassi poissi oma projekti. Üldiselt ei erinenud koolitund tundidest Eestis suurel määral. Viimase tunnina osalesime kehalise kasvatuse tunnis, kus tegime erinevaid meeskonnavõistlusi kolonnis, nagu ka Eestis noorematest klassides oleme teinud.

Suures plaanis koolisüsteem ja koolielu väga palju Eestis ja Portugalis ei erine. Meie seal viibitud aja jooksul tundus, et suhted õpilaste ja õpetajate vahel on sõbralikumad ning on vähem formaalsust. Samuti nagu lõunamaa inimestele kohane, ei ole kellelgi kunagi kiire, aga see on levinud loomulikult ka igal pool väljaspool kooli.

Reede 22.04 algas meil kehalise tunniga, kus me mängisime korvpalli ja tegime sellega seotud harjutusi. Siis oli meil natuke vaba aega.

Klassikaaslased võtsid meid kiiresti omaks ning olid üldse väga sõbralikud. Mängisime lauatennist ning rääkisime juttu.

Järgnes Portugali tund, kus õppisime lihtsamaid ning tähtsamaid väljendeid ning sõnu portugali keeles ja tutvusime Portugali kultuuriga. Meie tutvustasime neile natukene ka eesti keele sõnu ning kultuuri.

Õpilased õpetasid meile väljendi "Ben fome", mis tähendab, et olen väga näljane. Lisaks sellele kasutatakse seda klassist välja küsimisel tunni ajal. Peale lõunasööki koolis oli meil varsti judo tund, kus õpetajaks Portugali judokas ja olümpiasportlane. Tegime soojenduse, õppisime kuidas kukkuda, lihtsamaid võtteid ning saime natuke maadelda. Kuigi portugallasele on neid tunde juba terve aasta toimunud, saime rohkem kogenud poistele vastu küll.

Laupäev 23.04.

Käisime hommikust söömas kohalikus kohvikus, kus pakutakse erinevaid pirukaid ning küpsetisi, mis nende toidulauale omased. Saiades kasutatakse väga palju magusaid munatäidiseid.


Sellel päeval toimusid Portugali meistrivõistlused kanuutamises, seal samas keskuses, kus ka meie kanuutamas käisime. Käisime võistlusi vaatamas.

Päeval vaatasime kohaliku klubi mängu. Mängu võitja pääses edasi kõrgemasse liigasse. Kuigi tegu oli noorte mänguga ja nad ei mänginud tasemelt kõige kõrgemat liigat, oli kohal siiski väga palju inimesi ning sissepääs maksis 2 eurot.

Oli eraldi vastasmeeskonna sektor. Julgen arvata, et pealtvaatajaid oli rohkem, kui tavaliselt Eesti Premium liiga mängudel (professionaalne ja Eesti tugevaim liiga). Nad elavad jalgpallile kaasa kogu hingest, see sport on suur osa nende kultuurist.

Pühapäev 24.04.

Pühapäeval käisime hommikust söömas rannalinnas Figuera da Fozis ning jalutasime linnas ja käisime vaatamisväärsusi vaatamas.

Portugalis oli iseseisvuspäev ja pärastlõunal käisime kuulamas selle puhul toimunud Portugali vanima puhkpilliorkestri kontserti. Kollektiivis mängis ka meid võõrustava pere tütar. Orkester oli suur ning kõla võimas. Puhkpillikultuur on tugev nii Eestis kui ka Portugalis.

Esmaspäev 25.04.

Esmaspäeval käisime Portos. Külastasime suurt kaubanduskeskust, käisime Portugali toitu söömas ning tutvusime natuke linnaga.

Käisime FC Porto staadionil ning muuseumis. Tutvusime suure staadioniga, vahetusmängijate pingiga, meeskonna riietusruumiga, pressikonverentsi ruumiga ning teiste aladega ehitises. Peale tuuri vaatasime ringi muuseumis, nägime karikaid ning klubi sündmuste- ning saavutusterikast ajalugu.

Teisipäev 26.04.

Teisipäev oli väga tihe päev. Hommikut alustasime ujumistunniga ujulas.

Tegime treeneri käe all erinevaid ujumise harjutusi ning tund lõppes teatevõistlusega. Seejärel suundusime koos ühe teise klassiga crossfit jõusaali, kus neil oli tund/treening.

Tegime kaasa harjutusi ning õppisime tehnikaid.

Kuna kõhud olid tühjaks läinud, oli nüüd lõunasöögi aeg ning peale seda külastasime kohalikku keskaegset linnust. Tutvusime Montemori ajalooga. 

Siis aga kutsus meie Portugali klass meid jalgpalli tundi. Mängida oli väga lõbus. Koolis oli jalgpalli tase umbes võrdne või natuke parem Eestiga võrreldes.

Sellega oli koolipäev läbi, aga puhata me ei saanud. Ja ega me ei tahtnudki, sest ees oli surfamine Figuera da Fozis. Panime kalüpsod selga, saime kiire kursuse ning juba olimegi vees. Spordipoistena saime kiiresti tunnetuse kätte, kuid harjutamist on veel palju. Surfamine meeldis väga.

Kolmapäev 27.04.

Oli meie reisi viimane päev, kui jätsime kõigiga hüvasti. 

Hea meelega oleks ühe nädala seal veel veetnud. Sõitsime Lissaboni mööda mägist ning ilusat Portugali kulgevat kiirteed, kuulates lemmikuid Portugali hitte ning vaadates kaunist loodust ning linnasid ja külasid.

Lennujaamas pidime seekord kauem passima, sest meie lennu väljumist oli edasi lükatud.

Tekkis väike paanika, sest Frankfurtis jäi meil aega väga vähe, et jõuda õigesse kohta. Püsisime siiski rõõmsad ning tegime nalja. Lend möödus rahulikult, kuid Frankfurdis pistsime jooksu. Sportlased ja head orienteerujad nagu me oleme, jäi meil enne Tallinna lendu veel aega vetsuski käija. Siis astusime lennukisse lootuses, et ka meie pagas õige lennuki peale toimetatakse.

Tallinnas, eesti karge temperatuuri poolt üles äratatud, saime hea üllatuse osaliseks, kui peale natukese ootamise, ka meie pagas ette sõitis. Natuke peale kella ühte öösel olime juba autos ning sõitsime kodu poole.

Kokkuvõte

Saime nautida häid tingimusi, tutvuda sealse eluga, kultuuriga, teha palju sporti koos sealsete koolikaaslastega ning iga päev käisime veel ka ise jooksutrennis.

Reis oli igas mõttes fantastiline. Portugal on ilus ning seal elavad ilusad inimesed. Meie pere ning koolikaaslased seal olid väga toredad, sõbralikud ning hea huumorimeelega. Pereema valmistas väga head toitu ning isa tagas, et meil kõik vajalik olemas oleks.

Aitäh, Portugal!