Tuesday, December 6, 2016

Õpiränne „Outdoors as a field for improved learning“.Algklassiõpetajad Kaja-Astrid Reiska ja Kaire Truus osalesid 14-20 . novembril   õpirändel, mille teemaks oli  Outdoors as a field for improvedlearning“. 

Asusime lumiselt Eestimaalt teele  juba 13. novembri  varahommikul ja juba keskpäeval võttis meid vastu päikeseline Kreeka. Meie ajutiseks koduks sai seitsmeks päevaks Piraeuse  sadamalinn Ateena lähistel ning meid oli ootamas ees põnev nädal .


14. nov -1. õppepäev
Meie koolitus toimus Ateena lähistel Piraeuse linnaosas. Koolitusel osalesid 14 õpetajat  Taanist, Rootsist, Belgiast, Soomest ja Eestist. Meie kursuse teemaks oli „Õuesõpe“, kuid kohapeal selgus ,et et oleme ühel kursusel õpetajatega, kelle sooviks oli osaleda koolitustel „Efektiivne kool“ ja „Säästlik kool“. Kõik kolm teemat olid ühendatud üheks terviklikuks kursuseks. Esimene õppepäev koosnes loengutest, rühma – ja paaristöödest. Kõik osalejad tutvustasid ennast, oma kooli  ja ootusi eelolevale nädalale. 

15. nov. -2. õppepäev.
Hommikul alustasime bussiga sõitu õppekäigule Ateenast ida poole . Esimene peatus oli Vouliagmeni järve ääres, mille veetemperatuur on aastaringselt 24 kraadi. Selle järve vesi on rikkalik erinevate mineraalide poolest ja tegemist on väga looduskauni kohaga, mis on populaarne ka turistide hulgas. Meie ülesandeks oli leida vastused töölehel olevatele küsimustele.
Õppekäigul iidses Thorikoses

Edasi suundusime Lavrioni  iidse kaevanduse alale, kus uurisime  ja õppisime tundma erinevaid kivimeid. Seejärel  tegime peatuse  mõne km kaugusel iidse Thorikose linna varemetel , kus 2600-1000 a eKr asus hõbedakaevandus. Meie reisijuhi juhendamisel  mängisime näitlikult läbi tegevused, kuidas tol ajal  kaevandamine toimus ning saime põgusa ülevaate linna ajaloost.  Iidsete kultuuri kohtab Kreekas peaaegu igal sammul ning kreeklased on selle üle väga uhked . Palju väärtusi on veel avastamata ning uute arheoloogiliste leidude  avastamine on seatud prioriteediks .

Õppereisi  viimaseks sihtkohaks oli Cape Sounion ja Poseidoni tempel, millest päikeseloojangu taustal jäi kustumatu mulje. Just siin  asuvalt merest kõrguvalt järsult kaljult olevat kuningas Aigeus leinavalus merre hüpanud, arvates et tema poeg Theseus   oli võitluses Minotaurusega hukkunud. Hukkunud kuninga järgi sai endale nime Egeuse meri. Nii räägib legend. 
Poseidoni tempel Sounioni neemelTagasisõit Piraeusse  võttis tunduvalt rohkem aega kui olime arvestanud, põhjuseks tänavate sulgemine ja liikluse ümberkorraldus seoses USA presidendi B. Obama visiidiga  Kreekas.

16. nov -3. õppepäev
Sel hommikul alustasime bussiga sõitu õppekäigule Ateenast lääne poole. Kõigepealt külastasime Agii Theodori algkooli Korintosel. Meie kohalolek oli kooliperele suur sündmus ja kreeklastele kombekohaselt ei hoitud seda rõõmu enda teada.  Juba koolimajja sisenedes saime sooja ja südamliku vastuvõtu osaliseks. Kuigi enamus  kohalikest õpetajatest, ei osanud inglise keelt, ei takistanud see suhtlemist. 

Apelsinipuud kooli aias.
 Kool oli saanud tunnustuse: „ Parim säästlik kool  Kreekas“, mis tähendab seda, et laste õpetamisel ja kasvatamisel pööratakse väga suurt tähelepanu keskkonnaharidusele ja loodusressursside säästlikule kasutamisele. 
Koolipere oli väga uhke oma kooliaia üle, mille eest hoolitsevad õpilased koos õpetajatega. Kreeka aiad erinevad Eesti aedadest mitmeski mõttes-  aial on eelkõige praktiline otstarve, välimusele  ja eksponeerimisele ei pöörata just eriti palju tähelepanu. Põhjamaalaste pilke paeluvad muidugi eksootilised taimed.
Leidsime aiast ka herned, oad  ja sibulad
 
Lapsed veedavad kõik vahetunnid kooliõues

Vulkaani kraatris
Pärastlõunane õppekäik Sousaki vulkaanile oli meeldejääv oma kaunite vaadete poolest. Veetsime vulkaanil loodust uurides ja selle kohta  töölehte täites mitu tundi. Enne tagasisõitu vaatasime ära ka 6 km pikkuse Korintose kanali.


 17. nov-4. õppepäev
Peamine transpordivahend Hydra saarel
Pidime ärkama varakult, sest ees ootas õppepäev väljasõiduga Hydra, Porose ja Aegina saartele. Hydra saarel oli liiklemine mootorsõidukitega keelatud. Põhiliseks transpordivahendiks olid eeslid ja muulad. Hydra võitis meie südame oma eheda looduse ja kauni arhitektuuriga. Porose  ja Aegina saarel tegime jalutuskäigu koos meie kursuse juhendajaga, kes tutvustas meile  kreeka arhitektuuri,  kombeid ning kohalikku taimestikku. Aegina saarel kasvavad  kreeklaste sõnul maailma parimad pistaatsia pähklid. Veendusime ka ise, et pähklid olid tõesti head!


Õhtul laeval kuulasime Kreeka muusikat ja saime tantsida ka Kreeka rahvatantsu Sirtakit.

18. nov- 5. õppepäev
Päeva teemaks oli „Efektiivne kool“ . Hommik algas ringkäiguga Piraeuse algkoolis, kus oli võimalik külastada tunde ja vestelda õpetajatega. Selles koolis paistis eriti silma kreeklastele omane  mõtteviis: tähtsam kui see, mis on sinu ümber on see, mis on sinu sees. Koolimaja ise oli tagasihoidlik, seinad pisut määrdunud, kuid nii lapsed kui õpetajad olid avatud ja rõõmsad. Sellest koolist saime kaasa mitmeid ideid ja koolituse meie jaoks olulisema mõttetera : „If you smile, you are alive!“
Lõunapausi ajast näpistasime aega ka selleks, et teha väike suplus Vahemeres.
Reede õhtu  aga osutus töiseks. Kohtusime Kreeka hariduse juhtivate tegelastega ning toimusid arutelud ja rühmatööd teemal, missugune on   efektiivne kool. Meie rühm pidi  leidma konkreetseid tegevusi, mis aitaksid kaasa õppetöö keskkonnaalase teadlikkuse tõstmiseks. 

 19. nov.- 6. õppepäev

 
Erechtheion Akropolis
Koolituse viimasel päeval tutvusime Ateena  vaatamisväärsustega. Suurejoonelise ja võimsa elamuse saime külastades Akropoli.


Koolitus lõppes  kokkuvõtete tegemise ja piduliku õhtusöögiga .Kokkuvõteks võib öelda, et koolitus vastas meie ootustele: saime huvitavaid ideid, praktilisi harjutusi, sõlmisime uusi tutvusi, avardasime oma silmaringi ja arendasime inglise keele oskust.
Õppisime ka sööma Kreeka moodi- pühendades  selle jaoks aega   ning  nautides mitmekesist toitu ja suurepäraseid maitseid.No comments:

Post a Comment