COMMUNICATION AND EMPHATY for STRENGTHENING LINKS to SCHOOL
0.päev (20.nov)
Meie reis algas Kuusalust kell 5:15 ja Lissaboni jõudsime läbi Amsterdami kohaliku aja järgi 17:40 (Eesti aja järgi kell 19:40) – kokku olime teel 14 tundi.
Olime küll kole väsinud, aga ka näljased. Läksime õhtusöögile Bairro Alto kvartalisse. See on iidne linnasüda, kus praegu on palju teatreid, klubisid ja baare. Päevavalgel näib pisut väsinud ja vaikne, aga õhtul muutub elavaks.
1.päev (21.nov)
Meie koolituskoht asus hotellist vaid 3-minutilise jalutuskäigu kaugusel.
Meie koolitaja oli portugaallasest inglise keele õpetaja Fernanda. Lisaks meile olid koolitusel vaid Nina ja Kristina Horvaatiast ning Andrea Hispaaniast.
Pärast lühikest sissejuhatust asusime kohe asja kallale – õppima kuidas paremini ja empaatilisemalt suhelda. Lisaks teooriale tegime ka erinevaid harjutusi ja mänge, mida saame ka õpetajatena kasutada oma töös.
Pärast koolitust jäi meil mõned tunnid valget aega, mille kasutasime ära, et külastada Püha Jüri kindlust (Castelo de Sao Jorge). Kindlus asub mäe otsas ja sealt on väga kaunid vaated nii Tejo jõele kui linnale.
Kindluse õuel jalutasid ringi paabulinnud
Vaade Tejo jõele ja Lissaboni linnale
Kindluse tornis
2.päev (22.nov)
Teisel päeval oli teemaks kehakeel ja miimika. See on oluline teema, sest tihti anname oma keha ja näoilmetega edasi rohkem infot, kui sõnadega.
Taas tegime läbi erinevaid harjutusi ja rollimänge. Näiteks meie pidime tegema läbi rollimängu, kus üks oli meili teel vallandatud töötaja ja teine tema ülemus. Samal ajal meie kaasõppurid jälgisid ning tegid tähelepanekuid meie kehakeele kohta.
Pärast koolitust külastasime Lissaboni ühte kõige enam soovitatud vaatamisväärsust – Belemi torni. See kaitsetorn ehitati 16.sajandil keset jõge, kuid pärast 1755. aasta maavärinat muutus jõe säng nii palju, et nüüd asub torn täitsa kalda ääres.
Jõudsime külastada ka kaarikute muuseumi. See on maailmas ainulaadne, sinna on kogutud 17.-19.sajandist pärit tõllad ja kaarikud.
Kuninglik tõld 18.sajandist
Need 2 ülal olevat tõlda olid kasutuses 1729. aastal, kui Caia jõe kaldal tehti printsesside vahetust. Portugali printsess Maria Barbara pandi mehele Hispaani printsi Fernando'le ja Hispaania printsess Mariana Vitoria pandi mehele Portugali printsi Jose'le.
Ülemine tõld kuulus Portugali ja alumine tõld Hispaania kuninglikule perele.
3.päev (23.nov)
Koolitusel oli teemaks, kuidas suheldes jälgida oma häält ja miimikat. Harjutasime kuidas tulla toime ärritunud vestluskaaslasega.
Pärast koolitust võtsime ette järgmised 2 turismiatraktsiooni – Santa Justa lift ja tramm nr.28.
45 meetri kõrgune Santa Justa lift avati 1902.aastal
Vaade lifti vaateplatvormilt. Kaugusest paistab Sao Jorge'i kindlus
4.päev (24.nov)
Teemaks oli info edastamine ja empaatia. Harjutasime, kuidas esitada häid ja täpseid küsimusi ning kuidas olla aktiivne ja empaatiline kuulaja.
Meie koolitaja näitas sellist videot: Carl Sagan - Pale Blue Dot
Koolituspäeva lõpus andsime tagasisidet.
Kuna jalgpalli MM-l mängis Portugali meeskond, siis otsustasime seda koos kohalikega kuskil pubis vaadata. Sattusime pisikesse söögikohta suure katedraali kõrval. Kultuursete inimestena külastasime loomulikult ka katedraali, seetõttu nägime jalgpalli mängust ainult 2. poolaega. Aga kuna kõik väravad löödi teisel poolajal, siis juubeldasime koos kohalikega, kui Portugal võitis Ghanat 3:2. Jälgisime suurelt ekraanilt Ronaldo miimikat ja kehakeelt, saime koolitusel õpitut kinnistada.
Ja kuna olime juba jalgpalli lainel, siis ühes välikohvikus vaatasime ka Brasiilia võidukat mängu Serbia üle ning analüüsisime Neymari ja Richarlisoni omavahelist kommunikatsiooni (läbi kehakeele ja miimika).
5.päev (25.nov)
Ja oligi käes meie koolituse viimane päev.
Esmalt võttis koolitaja kokku meie poolt antud tagasiside ja analüüsis seda.
Siis lendles äkki laest alla mingi pruun asjandus. Kogu meie naiste seltskond muutus väga ärevaks. Koolitaja teatas: „It’s flying cockroach” (See on lendav prussakas) Selle peale muutusime veel ärevamaks - ühtepidi oli huvitav, mis see selline on, aga teisalt sõna prussakas ei kõlanud just meeldivalt. Kõik hakkasid laua alt prussakat otsima. Õnneks Nina astus sellele kogemata peale ja probleem lahenes.
Natuke lömastatud lendav prussakas
Seejärel asusime koolituse lõpuprojekti kallale. Pidime koostama tunnikava, et õpilased saaksid harjutada erinevaid „habits-of-mind” tehnikaid. Meie valisime oma projekti läbivaks tehnikaks „thinking interdependently” ehk siis koostöine mõtlemine.
Pärast projektide esitlemist ning analüüsi saigi meie koolitus läbi. Saime kätte koolitustõendid ja tegime mälestuseks mõned pildid.
Koolitusel osalejad koos tunnistustega
Nädala lõpuks oli ka ilm muutunud päikeseliseks ja me otsustasime teha väljasõidu Sintra linna.
Sintra on väike linnake, mis oli kunagi aadlike hulgas populaarne suvituskoht. Seetõttu asub seal palju suvituslosse. Kuna meil ei olnud palju aega, siis valisime lossikeste hulgast ühe - Quinta da Regaleira.
Selle lossi ümber oli väga huvitav aed koos rohkete väikeste ehitistega.
6.päev (26.nov)
Alustasime tagasiteed päikesepaistelisest 20-kraadisest Lissabonist.
Kolme tunniga, mis kulus Amsterdami lennuks, langes temperatuur 11 kraadi.
Järgneva 2 lennutunniga langes temperatuur veel 10 kraadi, Riias oli -1 kraadi ja lumekirme maas.
Tallinnas ootas meid -4 kraadi ja paks lumi.
Kirjutasid: Kadri ja Kertu
Õpiränne sai teoks tänu Erasmus+ KA1 programmile